מה קובע החוק בעניין? 

חוק הספאם או בשמו המלא- סעיף 30א לחוק התקשורת (בזק ושידורים)(תיקון 40), התשס"ח-2008, קובע כי: "לא ישגר מפרסם דבר פרסומת באמצעות פקסימיליה, מערכת חיוג אוטומטי, הודעה אלקטרונית או הודעת מסר קצר, בלא קבלת הסכמה מפורשת מראש של הנמען, בכתב, לרבות בהודעה אלקטרונית או בשיחה מוקלטת". 

"שוגר דבר פרסומת ביודעין בניגוד להוראות סעיף זה, רשאי בית המשפט לפסוק בשל הפרה זו פיצויים שאינם תלויים בנזק (בסעיף זה – פיצויים לדוגמה), בסכום שלא יעלה על 1,000 שקלים חדשים בשל כל דבר פרסומת שקיבל הנמען בניגוד להוראות סעיף זה".

או במילים פשוטות: החוק אוסר על מפרסמים לשגר דבר פרסומת ללא הסכמה מפורשת ומראש של הנמען ואם הפרו זאת, רשאי הנמען לתבוע פיצוי של עד 1,000 ₪ לכל הודעת ספאם.

 

תביעות ספאם

מציקים לכם עם הודעות פרסומת לנייד,למייל ומבלי שביקשתם זאת? מגיע לכם פיצוי עד 1,000 ש"ח לכל הודעה!

תופעת ה"ספאם" או "דואר זבל" בעברית, הפכה בשנים האחרונות, בארץ ובעולם, למטרד ציבורי רחב היקף של כלל הציבור והיקפה מצוי במגמת עליה. בנוסף למטרד, תופעת הספאם מעוררת בעיות רבות נוספות במישורים שונים ובהם בעיות של  אבטחת מידע, חדירה למחשבים בלא היתר והפצת וירוסים, פגיעה בפרטיותו של הפרט והטרדתו, פגיעה בהתפתחותו של המסחר האלקטרוני ופגיעה בעסקים בשל אבדן זמן והשקעת משאבים וכל זאת תוך גרימת נזקים כספיים גדולים. כמו כן, תופעת הספאם מעמיסה עלויות מיותרות עלינו כציבור ובכלל כך על מפעילי תקשורת (בעלי התשתיות, ספקי אינטרנט וכו'), עסקים, משתמשי אינטרנט פרטיים ועוד.

מה עושים עניין כזה גדול 
מדואר זבל ?

עיקר הבעיה בדואר זבל היא ההטרדה הגדולה שהוא גורם למקבליו. כך למשל אם דואר הזבל ממוען לתא הדוא"ל או למכשיר הסלולארי, מקבל הספאם הוא זה שצריך לטרוח ולבזבז זמן יקר על מנת לברור, לסנן ולמחוק את דואר הזבל מתיבת הדוא"ל או המכשיר הסלולארי, ואם הספאם מושמע בטלפון, הוא עלול להיות מוטרד בשעות לא שגרתיות ולגלות שחברה מסוימת מבקשת את תשומת לבו בזמנו הפנוי רק בשביל להשמיע לו הודעה מוקלטת, או שהוא עלול לגלות שכל נייר הפקס בבית או במשרד התבזבז על פרסומת שהוא לא חפץ בה כלל.

בנוסף להצקות ולבזבוז הזמן, לתופעת הספאם ישנה גם השלכות תפעוליות וכלכליות גדולות. הספאם משתמש באופן טפילי במשאבי האינטרנט שלנו, כמשתמשים ושל ספקיות האינטרנט ובכך יוצר עומס ואיטיות על מערכת האינטרנט וגורם לעלויות כספיות גדולות, כתוצאה ממשלוח מאסיבי של הודעות דוא"ל, עלויות הנופלות עלינו, ציבור משתמשי האינטרנט ולא על מפיצי דואר הזבל, שעלות ההפצה מבחינתם היא אפסית ובלחיצת כפתור. 

לפיכך תופעת הספאם גורמת נזק לכולנו, לציבור משתמשי האינטרנט הפרטיים, לחברות ולעסקים.
 

מהו ספאם?

"ספאם" או בעברית "דואר זבל"-  הינו דבר דואר פרסומי (פרסומת) המופץ באופן מסחרי, בדרך כלל באמצעות הדוא"ל (Email) ומטרתו לעודד רכישת מוצר או שירות או הוצאת כספים בדרך אחרת וכל זאת מבלי שהמפרסם קיבל אישור מאתנו לשלוח אלינו את דבר הפרסומת.

הספאם הנפוץ ביותר הינו פרסומות שאנו מקבלים לתא הדואר האלקטרוני, אך החוק כולל גם פרסומות המתקבלות בטלפונים הניידים, באמצעות  הודעות SMS ו MMS, הודעות פרסום קוליות מוקלטות בטלפונים או למכשירי הטלפון הניידים (מערכת חיוג אוטומטי) ופרסומות במכשירי הפקסימיליה בביתנו או במקום העבודה.

מאז שחוקק חוק הספאם, בתי המשפט קבעו מקרים נוספים שנכנסים לגדר ספאם או דואר זבל, כדוגמת הודעות SMS הנשלחות ממשרדי עורכי דין או חברות גבייה לחייבים, לצורכי גביית כספים.  
   
חשוב לציין כי מסירת פרטיכם לכל גורם (מועדון, בית עסק, חנות או חברה), כמו גם רישום באתר אינטרנט או קנייה מאתר כזה או אחר, אינה מקנה זכות אוטומטית למקבל הפרטים או למפרסם מטעמו לשלוח אלינו פרסומות וכדי שיוכל לעשות כן, עליו לקבל מאיתנו אישור מפורש להסכמתנו לקבלת פרסומות מאותו מפרסם.
 
יצירת קשר
 
FacebookGoogle+

טל': 073-7261111   |   פקס: 09-8800022   |   דוא"ל: office@zilaw.co.il   |   כתובת:  טשרניחובסקי 24 ת.ד. 402 כפר סבא מיקוד 44271-12